استخراج سالانه ۳٫۵ میلیون تن مواد معدنی در سیستان و بلوچستان

 

استخراج سالانه 3.5 میلیون تن مواد معدنی در سیستان و بلوچستان

اخبار صنعت و معدن به نقل از “خبرگزاری ایسنا” ، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان گفت:

سالانه بطور متوسط ۳ و نیم میلیون تن مواد معدنی از معادن استان سیستان و بلوچستان استخراج شده که این فقط ۳ درصد از مواد معدنی استخراجی کشور را شامل می‌شود.

‌نادر میرشکار در شورای معادن استان افزود:

استان سیستان و بلوچستان با داشتن ۱۰ میلیارد تن ذخایر قطعی و ۲۰ میلیارد تن ذخایر احتمالی، ۵ درصد از ذخایر معدنی کشور را در خود جای داده است‌.

میرشکار با تشریح ظرفیت‌های معدنی استان، گفت:

مهمترین معادن استان، معدن آنتیموان در سفید آبه‌، معدن مس چهل کوره درنصرت آباد‌، معدن گرانیت بوگ و معدن سنگ ریگ ملک درمیرجاوه‌، معادن آهک سیمان زابل و خاش و معدن منگنز آسان دوک درشهرستان نیکشهر است.

وی ادامه داد:

ارزش افزوده بخش صنعت و معدن در استان حدود۹هزار میلیارد ریال بوده که سهم ۰٫۴۸ ‏درصدی از ارزش افزوده بخش در کشور را به خود اختصاص داده است.‏

میرشکار تاکید کرد:

از نظر نوع صنعت نیز بیشترین واحدهای صنعتی استان به ترتیب مربوط به صنایع کانی ‏و غیر فلزی مشتمل بر صنعت سیمان، سنگ‌های تزیینی‌، انواع اجر و بلوک سفال، منیزیت و سیلیس دانه بندی ‏شده‌، فراوری مس وغیره، صنایع غذایی و آشامیدنی شامل صنایع شیلاتی، بسته بندی اب آشامیدنی، ‏نوشیدنی‌های گاز‌دار، آرد گندم، بیسکویت، بسته بندی گوشت قرمز و غیره و صنایع شیمیایی نساجی و ‏سلولوزی بوده که سهم ۲۰درصدی از کل کارخانجات استان را به خود اختصاص داده و نیز مشتمل بر ‏محصولات لاستیکی و پلاستیکی، انواع سموم، انواع لوله‌های پلی اتیلن، پلی پروپیلن، پی وی سیو جی ارپی، ‏عایق‌های رطوبتی، انواع پودر و مایع شوینده هستند.

وی اضافه کرد:

در بخش صدور مجوزهای صنعتی نیز در استان در حال حاضر بالغ بر ۹۳۰ مجوز معتبر ‏سرمایه گذاری با پیش بینی ایجاد اشتغال ۱۶هزار و ۵۰۰ نفر، با حجم سرمایه گذاری بالغ بر۲۴هزار میلیارد ‏ریال در دست اقدام است.

وی در ادامه تصریح کرد:

از این تعداد مجوز حدود ۲۱۰ طرح با پیشرفت فیزیکی بالای ۲۰درصد با سرمایه ‏گذاری بیش از هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال و اشتغال ۴هزار و ۷۰۰ نفر در دست پیگیری است که امیدواریم ‏با توجه به مشوق‌های مالی و سرمایه‌گذاری موجود، بهره‌برداری از طرح‌ها طی سنوات آینده محقق شود.‏

رئیس سازمان صنعت و معدن، متاسفانه در سالهای گذشته این استان از انجام سرمایه گذاری‌های دولتی در ‏بخش صنعت و معدن علیرغم وجود قابلیت‌های متعدد نسبتا بی بهره مانده تا جایی که سهم استان از سرمایه ‏گذاری دولتی تنها یک کارخانه در بخش صنعت نساجی و در شهرستان ایرانشهر با نام شرکت فراگیر بافت ‏بلوچ است.

وی بیان کرد:

به منظور افزایش میل سرمایه‌گذاری صنعتی در استان و افزایش ایجاد اشتغال در این بخش و ‏رشد شاخص‌های اقتصادی، اعمال مشوق‌های سرمایه‌گذاری در دستور کار این سازمان قرار گرفته و قطعا عوامل ‏اشاره شده در روند جذب سرمایه گذاری نقش بسزایی را خواهند داشت. ‏

منبع 

https://parts-makers.com/wp-content/uploads/2018/07/57640866.jpghttps://parts-makers.com/wp-content/uploads/2018/07/57640866-150x150.jpgنویسندهصنعت و معدناخبار,اخبار صنعت و معدن,صنعت و معدناستخراج سالانه ۳٫۵ میلیون تن مواد معدنی در سیستان و بلوچستان   اخبار صنعت و معدن به نقل از 'خبرگزاری ایسنا' ، رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت سیستان و بلوچستان گفت: سالانه بطور متوسط ۳ و نیم میلیون تن مواد معدنی از معادن استان سیستان و بلوچستان استخراج شده که این...اخبار و مقالات صنایع قطعه سازی
Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star