بازار فولاد درسایه تعطیلات

بازار فولاد درسایه تعطیلات

اخبار قطعه سازان  به نقل از “کارگزاری آبان” ، بازار فولاد در سایه تعطیلات هفته گذشته مربوط به روزهای ١۴ و ١۵ خردادماه؛ معاملات را با ثبات قیمت‌ها و دادوستدهایی در حد نیازهای ضروری و مصرفی پشت سر گذاشت.


بیشتر بدانید :  فولاد چیست؟


 

در هفته معاملاتی منتهی به ١٧ خردادماه بورس کالای ایران نیز میزبان هیچگونه عرضه فولادی نبود و تنها معامله ٨٠ هزار و ٣٢٨ تن انواع ضخامت‌های ورق فولاد مبارکه در سیستم مبادلاتی مچینگ ثبت شد.

به این ترتیب بازار فولاد هفته بسیار آرامی را تا روز چهارشنبه پشت سر گذاشت و تصمیم‌گیری دست‌اندرکاران بازار برای مبادلات فولاد به هفته پیش رو موکول شد.

از ابتدای سال تا ١٧ خردادماه ٩۶ بالغ بر ۶۵١ هزار و ٧۶۶ تن انواع فولاد به تابلو معاملات آمده و در مقابل حجم دادوستد این محصولات یک میلیون و ٢١٣ هزار و ۴۶١ تن به ثبت رسیده است. این در حالی است که در مدت مشابه سال قبل حجم عرضه و معامله فولاد به ترتیب به میزان ۴٧٣ هزار و ٣٧۵ تن و یک میلیون و ١٨٣ هزار و ٢٩٢ تن رقم خورد.

 به این ترتیب سال جاری شاهد افزایش به ترتیب ٣٩ و ٢.۵ درصدی حجم عرضه و معامله فولاد هستیم که حرکت صعودی اما کم رمق بازار فولاد به سمت بهبود حجم معاملات را در بازار رسمی این محصول نشان می‌دهد. در این میان البته تمرکز فولادسازان به خصوص فولادسازان بزرگ مانند فولاد خوزستان و ذوب آهن روی بازارهای صادراتی است و تمام تلاش خود را در شرایط بازار کم جان و کم تقاضای داخلی روی ارزآوری از طریق بازارهای خارجی متمرکز کرده‌اند.

در همین خصوص هفته گذشته معاون بازاریابی و فروش شرکت ذوب‌آهن اصفهان برای برنامه‌ریزی میزان صادرات این شرکت گفته بود: برنامه صادرات این شرکت برای سال جاری در حدود ۴٠ درصد کل تولید است و این در حالیست که در سال گذشته رقم صادرات قریب به ٧٠٠ هزار تن بود که در حدود ٣٠ درصد کل تولید را شامل می‌شد. وی برنامه صادرات امسال این کارخانه را یک میلیون تن اعلام کرد که شامل محصولات نهایی، شمش فولادی و شمش چدن بوده و حدود ۴٠ درصد از کل تولید فعلی است.

از سوی دیگر بر اساس گزارشی که در نشریه چیلان منتشر شده بررسی‌ها نشان می‌دهد هزینه‌های تولید در بزرگترین تولیدکننده شمش ایران در منطقه (فولاد خوزستان) در ماه مه بالغ بر ۲۳۰ دلار در هر تن بوده که به این شرکت اجازه می‌دهد حاشیه سودی در حدود ۱۵۰ تا ۱۶۰ دلار در هر تن در بنادر امارات داشته باشد.

در مدت مذکور، هزینه تولید شمش در بزرگترین صادرکننده شمش روسیه یعنی کارخانه OEMK به میزان۳۱۰ دلار در هر تن بود درحالی که هزینه‌های تولید فولاد در روسیه که از قراضه به عنوان ماده اولیه استفاده می‌کند، ۳۴۰ تا ۳۵۰ دلار در هر تن است. در نتیجه می‌توان دید، حاشیه سود فروش و صادرات کشورهایی نظیر روسیه به کشورهای عضو همکاری های خلیج‌فارس از جمله امارات، ۳۰ تا ۸۰ دلار در هر تن متفاوت است. این حاشیه سود ۲ تا ۵ بار کمتر از تولیدکنندگان شمش ایرانی است.

با گذشت بیش از ۴ ماه از سال ۲۰۱۷، سهم تامین کنندگان بیلت ایرانی در منطقه، بیش از ۲ برابر افزایش یافته و از ۶ درصد به ۱۹ درصد رسیده است. در این میان براساس آمار انجمن تولیدکنندگان ایران کارخانه های فولادی ایران در ماه نخست سال جاری (۲۱ مارس تا ۲۰ آوریل ۲۰۱۷) موفق به ثبت رکوردی در صادرات شدند و صادرات را به ۴۳۹ هزار تن رساندند.

به این ترتیب کارشناسان پیش‌بینی می‌‌کنند چنانچه تولیدکنندگان ایرانی به همین سرعت صادرات را افزایش دهند، به شدت منطقه را تحت تاثیر عرضه های خود قرار خواهند داد.

آخرین تحولات سنگ‌آهن و فولاد در بازارهای جهانی

طی هفته گذشته در چین شاهد تداوم کاهش موجودی انبارهای محصولات فولادی بودیم، از موجودی میلگرد از ابتدای سال ٢٠١٧ تا به امروز ١۶ درصد کم شده که عامل رشد ١٧درصدی قیمت‌ها به شمار می‌ورد. در مقابل موجودی سنگ آهن به تداوم رشد موجودی ادامه داده و به ١۴١.١٧ میلیون تن در پایان معاملات روز پنج‌شنبه ٩ ژوئن ٢٠١٧ رسید که ٢٩ درصد رشد در سال ٢٠١٧ را نشان می‌دهد. این افزایش موجودی قیمت را پنج‌شنبه ١.٧ درصد دیگر کاهش داد و به ۵۴.۴ دلاردر هر تن رساند.

آخرین قیمت فولاد و مواد اولیه در بازارهای جهانی
بازار فولاد درسایه تعطیلات
Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star
https://parts-makers.com/wp-content/uploads/2017/06/fel.jpghttps://parts-makers.com/wp-content/uploads/2017/06/fel-150x150.jpgpartsadminمتالورژیاخبار,پایگاه خبری قطعه سازان,خبرگزاری,خبرگزاری صنایع,خبرگزاری صنایع متالورژی,قطعات خودرو,قطعه ساز,قطعه سازان,قطعه سازی,معدن,معدن مسبازار فولاد درسایه تعطیلات اخبار قطعه سازان  به نقل از 'کارگزاری آبان' ، بازار فولاد در سایه تعطیلات هفته گذشته مربوط به روزهای ١۴ و ١۵ خردادماه؛ معاملات را با ثبات قیمت‌ها و دادوستدهایی در حد نیازهای ضروری و مصرفی پشت سر گذاشت. بیشتر بدانید :  فولاد چیست؟   در هفته معاملاتی منتهی به...اخبار و مقالات صنایع قطعه سازی