توسعه اشتغال در صنعت فولاد نیازمند تولید صادرات محور

توسعه اشتغال در صنعت فولاد نیازمند تولید صادرات محور

اخبار متالوژی به نقل از “ایران اکونومیست” ، تامین زنجیره تولید فولاد (کنسانتره سنگ آهن، گندله، اهن اسفنجی و شمش) امروز همسو با برنامه های فولادسازی تدارک می شود.

صنعت فولاد کشور در چارچوب تحقق بخشیدن به اهداف سند چشم انداز ۱۴۰۴و رسیدن به ظرفیت ۵۵ میلیون تنی شتاب گرفته که در این میان مجتمع فولاد خراسان رضوی برای افتتاح رسمی کارخانه ۲٫۵ میلیون تنی گندله سازی آماده شده است.

براساس برنامه این واحد کارخانه های نورد سبک فولاد ساختمانی به ظرفیت ۵۵۰ هزار تن، فولادسازی بیلت به ظرفیت ۶۳۰ هزار تن و ۲ واحد احیاء مستقیم هر یک به ظرفیت ۸۰۰ هزار تن در سال، فولادسازی شماره ۲ به ظرفیت ۷۲۰ هزار تن می رود تا با احداث واحدهای توسعه در حال اجرای خود شامل گندله سازی به ظرفیت ۲٫۵ میلیون تن و کنسانتره ۲٫۵ میلیون تنی و برنامه احداث توسعه فولادسازی و نورد، می رود تا جایگاه شاخصی در شرق کشور بدست آورد.

مجتمع فولاد خراسان، امروز سالیانه ۲۰۰ میلیارد تومان سرویس های تولید اجتماعی، مالیاتی، تامین اجتماعی و شبکه بانکی دارد و شمار کارکنان آن به پنج هزار نفر نیروی کار مستقیم، شرکت های پیمانکاری و حمل ونقل بالغ می شود.

قرار است در افق چشم انداز ۱۴۰۴ ظرفیت کنسانتره سنگ آهن این واحد به پنج میلیون تن برسد، گندله سازی نیز به پنج میلیون تن خواهد رسید، آهن اسفنجی ۳٫۵ میلیون تن، شمش فولادی ۳٫۵ میلیون تن و محصولات نوردی هم به ۱٫۳ میلیون تن برسد.

** چهار میلیون تن مواد اولیه
سید حسین احمدی مدیرعامل مجتمع مزبور در جمع مدیران ارشد شرکت های کارگزاری، مشاوره سرمایه گذاری، سبدگردانی، سرمایه گذاری و کانون نهادهای سرمایه گذاری و اصحاب رسانه ظرفیت های این مجتمع و برنامه چشم انداز آن در صنعت فولاد را تشریح کرد و اظهار داشت: سالانه بالغ بر چهار میلیون تن مواد اولیه و تجهیزات در این واحد صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد.

وی میزان تولید سالیانه این مجتمع را ۱٫۵ تا ۲ میلیون تن محصول ذکر کرد که اکنون به عنوان چهارمین مجموعه فولادسازی بزرگ کشور محسوب می شود.

مجتمع فولاد خراسان از ترکیب سهامداران اصلی موسسه صندوق بیمه اجتماعی روستائیان و عشایر، سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات و صندوق حمایت و بازنشستگی کارکنان فولاد شکل گرفته که به ترتیب ۵۱٫۴ درصد، ۳۲٫۲ درصد و ۱۳٫۳ درصد از سهام این واحد فولاد سازی را به خود اختصاص داده اند.

احمدی خاطرنشان ساخت:

خط تولید گندله سازی مجتمع فولاد خراسان توسط شرکت ایرانی (پامیدکو) با سرمایه گذاری ۵۰۰ میلیارد تومانی نصب و راه اندازی شده و با ظرفیت تولید سالیانه ۲٫۵ میلیون تن گندله یکی از حلقه های زنجیره تولید در این مجتمع است.

وی تصریح کرد:

در بهره برداری از این واحد، برای نخستین بار همه مراحل تولید فولاد از گندله تا محصول نهایی در شرق کشور ایجاد شده است.

این مقام مسئول یادآور شد:

سرمایه گذاری ۷۰۰ میلیارد تومانی در سنگان (از توابع شهرستان خواف در خراسان رضوی) برای سنگ آهن که ظرف ۲ سال راه اندازی می شود از دیگر اقدامات در تکمیل زنجیره تولید است که در استان خود تکمیل می کنیم.

علاوه بر این در عرصه صادرات هم این کارخانه فولاد سازی فعال است و صادرات ۴۳ هزار تنی به افغانستان، ۱۸ هزار تنی عراق و ۱۰ هزار تنی پاکستان از دستاوردهای فعالیت سال گذشته در بخش صادرات است.

وی گفت:

مشتریان فولاد خراسان علاوه بر کشورهای همسایه، در بازار داخلی هم در زمینه های نوردی، شمش، تولید تجاری و عمرانی از محصولات این واحد بهره می گیرند.

منبع

https://parts-makers.com/wp-content/uploads/2018/02/594078_534.jpghttps://parts-makers.com/wp-content/uploads/2018/02/594078_534-150x150.jpgنویسندهمتالورژیاخبار,اخبار صنعت و معدن,فولاد,متالورژیتوسعه اشتغال در صنعت فولاد نیازمند تولید صادرات محور اخبار متالوژی به نقل از 'ایران اکونومیست' ، تامین زنجیره تولید فولاد (کنسانتره سنگ آهن، گندله، اهن اسفنجی و شمش) امروز همسو با برنامه های فولادسازی تدارک می شود. صنعت فولاد کشور در چارچوب تحقق بخشیدن به اهداف سند چشم انداز ۱۴۰۴و...اخبار و مقالات صنایع قطعه سازی
Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star