مشهد| تولیدات قطعه‌سازان ایرانی توان رقابت با نمونه‌های خارجی را ندارد

مشهد| تولیدات قطعه‌سازان ایرانی توان رقابت با نمونه‌های خارجی را ندارد

اخبار قطعه سازان خودرو به نقل از “خبرگزاری تسنیم”، اما متأسفانه این نوع از کارخانجات هم‌اکنون امنیت بالایی برای سرمایه‌گذاری نداشته و با مشکلات ویژه‌ای دست و پنجه نرم می‌کنند؛ برای پی بردن به جزئیات مشکلاتی که واحدهای قطعه‌ساز در خراسان رضوی با آنها دست و پنجه نرم می‌کنند.

 چه‌تعداد واحدهای قطعه‌ساز در خراسان رضوی هستند؟ آیا واحدی هست که هم‌اکنون فعالیت خود را متوقف کرده باشد؟

شکورزاده: در مجموع ۳۲۰ واحد در خراسان رضوی در بخش خودرو و نیرومحرکه کار می‌کنند و از این تعداد ۷۶ واحد عضو انجمن هستند؛ البته تاکنون خبر دقیقی مبنی بر تعطیلی هیچ کدام از واحدهای خودروساز به دست ما نرسیده اما به‌طور کلی این واحدها با تمام ظرفیت خود کار نکرده و بخش اعظمی از تولید خود را به‌علت نبود خریدار انجام نمی‌دهند.

 متوسط ظرفیتی که هم‌اکنون در کارخانجات قطعه‌سازی در خراسان رضوی مورد استفاده قرار می‌گیرد چقدر است؟

شکورزاده: ظرفیت‌ها بستگی به نوع قطعات و تعداد پیمانکاران خودروسازان دارد که سفارش ماهیانه را به واحدها می‌دهند؛ برخی از واحدها از بخش مناسبی از ظرفیت خود استفاده می‌کنند اما یکی از مشکلات این است که خودروسازان خراسان رضوی قطعات مورد نیاز خود را به استان‌های دیگر مانند استان‌های شمالی و سمنان سفارش می‌دهند و به همین علت واحدهای استانی دچار مشکلات زیادی شده‌اند.

مشکل عمده ما در استان منابع مالی است و خودروسازان هم عمدتاً از چند پیمانکار استفاده می‌کنند و یکی از علل این امر آن است که از منابع مالی پیمانکاران مختلف استفاده کنند؛ بلوکه شدن و نداشتن منابع مالی چه به‌علت مشکلات بانکی و چه به‌لحاظ پرداخت نشدن مطالبات توسط خودروسازان مشکلات زیادی را برای واحدها به‌وجود می‌آورند؛ البته باید این را در نظر داشت که خودروسازان هم میل به پرداخت بدهی‌های خود را دارند اما امکان آن وجود ندارد.

در واقع هم‌اکنون حجم زیادی از امکانات و سرمایه‌گذاری در خراسان‌رضوی انجام شده که بلااستفاده باقی مانده چراکه سهم استان خراسان رضوی از بازار قطعه‌سازی کاهش داشته و از بالای ۲۳ درصد در مجموع کشور به حدود زیر ۱۲ درصد رسیده است.

 همکاری بانک‌ها در طرح رونق تولید برای واحدهای قطعه‌سازی را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

شکورزاده: آمار سرجمع‌شده دقیقی در این زمینه در اختیار ندارم؛ به‌صورت کلی باید گفت سازمان صنعت، معدن و تجارت در استان خراسان رضوی و استانداری سعی بسیار زیادی در حمایت از صنایع قطعه‌سازی دارند اما آیا این حمایت‌ها در همه زمینه‌ها پاسخگو بوده؟ این مسئله زیر سؤال است و شاید همه بانک‌ها نمی‌توانند امکانات مالی را برای تولیدکنندگان فراهم کنند و شرایطی را بانک‌ها برای صنایع می‌گذارند که شاید واحدهای تولیدی از عهده آنها برنیایند.

نمی‌توان همیشه انتظار داشت که بانک‌ها منابع مالی قطعه‌سازان را تأمین کنند در واقع اگر تولیدات قطعه‌سازان فروش پیدا کند شاید اصلاً نیازی به حضور بانک‌ها هم نباشد اما متأسفانه پرداخت‌های مشتریان به‌موقع انجام نمی‌شود.

قیمت‌های خودرو، دستوری است و به همین علت در بسیاری از موارد منابع مالی خودروسازان کاهش شدیدی پیدا می‌کند؛ دقت داشته باشید که از مهرماه سال گذشته ارز نرخ صعودی داشته و قیمت تمام‌شده خودرو بالا رفته اما به‌علت برخی از ملاحظات، قیمت خودرو افزایش داده نشده و علاوه بر دلار، فولاد هم ۶۵ درصد افزایش قیمت داشته و بهای مواد شیمیایی و پتروشیمی نیز بالا رفته اما قیمت خودرو به‌صورت دستوری به همان میزان باقی مانده و  برای تولیدکنندگان مشکلاتی را به‌وجود آورده؛ وقتی خودروساز دچار مشکل مالی و نقدینگی شود طبیعی است که به‌صورت زنجیروار برای قطعه‌ساز نیز همین مشکل به‌وجود می‌آید.

 چرا صنایع قطعه‌سازی ما صادرات‌محور نیست؟

شکورزاده: در نظر داشته باشید که مسئله صادرات بسیار پیچیده است؛ این گونه نیست که ما از فردا تصمیم بگیریم که  صادرات داشته باشیم و این اتفاق رخ دهد؛ دستگاه‌های دولتی باید هماهنگ با هم فعالیت داشته باشند و فرآیند آن ممکن است ماه‌ها و سال‌ها طول بکشد.

در کشورهای دیگر تمام زیرساخت‌ها از جمله قیمت تمام‌شده، روند انتقال پول، ارتباطات سیاسی و سایر موارد مرتبط فراهم شده و به همین علت توان رقابت آنها در بازار صادراتی افزایش داشته است.

به‌طور کلی صادرات‌محور نیستیم، ارگان‌ها براساس صادرات شکل نگرفته‌اند، ارتباطات سیاسی و اقتصادی براساس صادرات به‌وجود نیامده‌اند و محور تعاملات و توافقات بین ایران و کشورهای دیگر صادرات نیست.

این را نیز باید در نظر داشت که سرمایه‌گذاری که در ایران برای قطعات شده عمدتاً مربوط به ۲۰ یا ۳۰ سال پیش است، مدت‌ها است که سرمایه‌گذاری جدیدی در این حوزه وجود نداشته و ماشین‌آلات و دانش فنی ما به‌روز نیست به همین علت تولیدات ما از نظر کیفیت توان رقابت با نمونه‌های خارجی را نداشته و نمی‌توان برای صادرات آنها برنامه‌ریزی داشت چراکه نیاز کشورهای خارجی را برآورده نمی‌کنند.

 متوسط اشتغال در واحدهای قطعه‌سازی چقدر است؟

شکورزاده: بالای ۱۰۰ نفر.

 قطعه‌سازی سومین رسته اشتغالزای استان خراسان رضوی تعریف شده، شما فکر می‌کنید اگر حمایت‌های مورد نیاز انجام شود اشتغال این حوزه به چند برابر افزایش پیدا می‌کند؟

شکورزاده: تصور دارم به‌راحتی و در طول مدت زمان کوتاهی می‌توان ظرفیت اشتغال در صنایع قطعه‌سازی خراسان رضوی را به دو برابر افزایش داد.

 منظور شما از حمایت چیست؟

شکورزاده: در ابتدا گفتم که نداشتن منابع مالی یکی از مهم‌ترین مشکلاتی است که برای صنایع قطعه‌سازی وجود دارد؛ منابع مالی به دو مفهوم یکی تسویه مطالبات به‌موقع و دومی با توجه به بالا‌رفتن قیمت ارز قیمت‌گذاری صحیح قطعات تولیدشده؛ به‌نظر می‌رسد بهترین روش برای بهبود وضعیت خودروسازان، قطعه‌سازان و صنایع وابسته به آنان آزادسازی قیمت خودرو و ایجاد امکان رقابت و برداشتن انحصار است.

اگر قیمت خودرو از اختیار دولت خارج شود و بازار تعیین‌کننده باشد ۷۰ درصد مشکلات خودروسازی حل می‌شود.

در این صورت دست دلالان و واسطه‌ها از بازار تولید خودرو کوتاه شده و تولیدکنندگان هم به کاهش هزینه‌های تولید خود فکر می‌کنند؛ در واقع بیشترین مشکلات خودروسازی که به قطعه‌سازی هم انتقال پیدا می‌کند مدیریت دولتی خودروسازی است.

باید این را در نظر داشت که با توجه به حجم بالای اشتغال در صنایع خودروسازی و قطعه‌سازی دولت باید راهبردی  ویژه در این حوزه در پیش گیرد؛ چند سال پیش دولت نقشه رسیدن به تولید خودرو به ۳ میلیون در سال را چید اما زیرساختی برای آن فراهم نشد و در عمل این راهبردها تنها چند صفحه کاغذ هستند و عوامل مورد نیاز آنها مهیا نیست که در این وضعیت نمی‌توان از افراد توقع یک سرمایه‌گذاری بلندمدت را داشت.

منبع

https://parts-makers.com/wp-content/uploads/2018/04/1396050413232625311493164.jpghttps://parts-makers.com/wp-content/uploads/2018/04/1396050413232625311493164-150x150.jpgنویسندهقطعه سازان خودرواخبار,اخبار خودرو,قطعات خودرو,قطعه ساز,قطعه سازان خودرومشهد| تولیدات قطعه‌سازان ایرانی توان رقابت با نمونه‌های خارجی را ندارد اخبار قطعه سازان خودرو به نقل از 'خبرگزاری تسنیم'، اما متأسفانه این نوع از کارخانجات هم‌اکنون امنیت بالایی برای سرمایه‌گذاری نداشته و با مشکلات ویژه‌ای دست و پنجه نرم می‌کنند؛ برای پی بردن به جزئیات مشکلاتی که واحدهای قطعه‌ساز...اخبار و مقالات صنایع قطعه سازی
Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star