تکمیل زنجیره تولید، رکن توسعه صنایع معدنی است

تکمیل زنجیره تولید، رکن توسعه صنایع معدنی است

اخبار صنعت و معدن به نقل از “ایران اکونومیست” ، محمود نوریان با تاکید بر وظیفه خطیر نهادهای اقتصادی و دولت در توسعه بخش معدن گفت:
در صورت وجود اراده ای قوی و برنامه ریزی مناسب می توان به رونق بخش معدن و منابع بسیار غنی تری دسترسی پیدا کرد.
وی افزود:
بر اساس مطالعات انجام شده تاکنون  حدود ۶/۴ میلیارد تن ذخیره زمین شناسی سنگ آهن  در ایران شناسایی شده که  ۵/۲ میلیارد تن آن  ذخیره قطعی است.
وی گفت:
این عنصر، به عنوان ماده اولیه اصلی تولید فولاد، بیشترین سهم هزینه را در قیمت تمام شده فولاد دارد و طبق آمارهای موجود، در کشور چین حدود ۳۹ درصد، کشورهای اروپائی ۳۱ درصد و در ایران حدود ۲۵ درصد قیمت تمام شده تولید فولاد را هزینه تأمین سنگ آهن تشکیل می دهد.
نوری افزود:
به همین دلیل یکی از مزیتهای مهم اقتصادی برای مجتمع های فولاد سازی کشور، استفاده از سنگ آهن داخلی می باشد، زیرا نقش عمده ای در کاهش قیمت تمام شده و همچنین صرفه جویی ارزی در تولید فولاد را دارد، بنابر این ضروریست که بخش معدن فعالتر از گذشته باشد تا بتواند مواد اولیه واحدهای فولادی را تامین کند.
وی تاکید کرد:
اگر قرار باشد در افق ۱۴۰۴ حدود ۵۵ میلیون تن فولاد تولید شود باید چیزی در حدود ۱۳۵  میلیون تن  سنگ آهن برداشت شود و از آن ۸/۱۴ میلیون تن سنگ آهن دانه بندی، ۲/۷۷ میلیون تن کنسانتره و ۷۲ میلیون تن گندله تولید کرد.
وی گفت:
در حالی که هم اکنون ظرفیت استخراج سنگ آهن در کشور ۴۰ میلیون تن، کنسانتره ۲۴ میلیون تن، گندله ۲۲ میلیون تن و آهن اسفنجی ۱۸ میلیون تن است.
نوریان افزود:
بنا بر این رسیدن به مرز تولید ۵۵ میلیون تن فولاد تنها با صدور مجوز و راه اندازی کارخانجات مختلف فولادی محقق نمی شود، بلکه آنچه حائز اهمیت است، تامین مواد اولیه این واحدهاست، از این رو، انجام اکتشافات گسترده در سطح کشور برای شناسایی معادن سنگ آهن و صدور مجوز بهره برداری از معادن شناسایی شده بسیار ضروری است.
مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو افزود:
اگر بخواهم مشکلات بخش معادن و صنایع معدنی را خلاصه کنم باید به ضعف برنامه‌های اکتشافی و تامین منابع مالی لازم برای آنها همچون کم توجهی به توسعه زیرساختهای مورد نیاز بخش معدن، نقص قوانین و بوروکراسی ها در مقابل سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی اشاره کرد.
وی افزایش هزینه های انرژی، حمل و نقل و غیره، تعرفه های بالای بهره مالکانه، حقوق دولتی و حق انتفاع بدون در نظر گرفتن شرایط موجود، کمبود نقدینگی، بهره زیاد بانک ها، تسهیلات کم و غیره، عدم ثبات قوانین و مقررات، فقدان جهت‌گیری توسعه‌ای با نگاه صادراتی با رعایت افزایش ارزش افزوده در فراورده‌ها  و توسعه نامتوازن بخش صنایع معدنی (فولاد و غیره) از دیگر مشکلات این بخش عنوان کرد.
نوریان گفت:
بی تردید معادن و صنایع معدنی در ایجاد اشتغال، افزایش ارزش افزوده و توسعه اقتصادی کشور نقش انکار ناپذیری دارند و باور ما این است که یکی از ارکان توسعه پایدار در صنعت، تکمیل زنجیره تولید برای پیش گیری از خام فروشی و ایجاد ارزش افزوده فرآورده های معدنی است و چادرملو با همین نگرش توانسته در تکمیل زنجیره تولید فولاد کشور از معدن تا محصول نهایی پیشگام باشد.
وی با ارشاره به این که، ما توانستیم به آنچه که می گوئیم و اعتقاد داریم تحقق ببخشیم افزود:
قطعاً اگر موانع موجود برطرف شود رشد و توسعه این صنعت به مراتب سریعتر از گذشته خواهد شد.
وی اظهار داشت:
مطمئناً هر جا امنیت سرمایه گذاری وجود داشته باشد، موج سرمایه گذاری ها به آن سمت خواهد رفت، لذا برای توسعه بخش صنعت و معدن کشور و تشویق سرمایه گذاران باید مقررات و قوانین اثر بخش و تقویت کننده این بخش بیش از پیش تسری پیدا کند.
نوریان گفت:
اگر بدنبال تحقق اقتصاد مقاومتی هستیم، باید ابتدا داشته های خود را حفظ و تقویت کنیم و سپس با مدیریت کارآمد، ضمن ظرفیت سازی های جدید، نسبت به ارزش افزایی محصولات  تلاش کنیم.
وی با اشاره به این که، ایران ظرفیت های بسیار بالایی در بخش معدن دارد که اگر از این پتانسیل به خوبی بهره گیری شود، به اهداف بزرگی در توسعه اقتصادی خواهیم رسید افزود:
قطعاً نگاه ویژه به معادن موجب صادرات محصولات متکی به معدن و صنایع معدنی با ارزش افزوده بالا ، صادرات کالاهای مصرفی با استفاده از مزیت نسبی مواد اولیه و میانی معدنی، توسعه بازار صادراتی با تنوع بخشی از طریق محصولات مختلف معدنی  خواهد شد.
وی گفت:
بالا بردن سهم بخش معدن و صنایع معدنی در تولید ناخالص داخلی (مستقیم و غیرمستقیم) ، بالا بردن فرصتهای شغلی در سطوح مختلف مهارتی و دانشی ، توسعه مناطق کمتر توسعه یافته ، تقویت استقلال اقتصادی کشور ، توسعه متوازن بخش معدن ، امکان‌پذیر شدن برنامه‌ریزیهای توسعه‌ای در بخش معدن و صنایع معدنی ، توسعه سرمایه‌های اجتماعی با اتکا به امکانات این بخش ، رقابت‌پذیر کردن معادن و صنایع معدنی ایران در بازارهای داخلی و جهانی  و توسعه سرمایه‌گذاری در فعالیت های اکتشافی، بهره‌برداری و صنایع معدنی داخلی و خارجی می گردد.
نوریان با تاکید بر اینکه استفاده از ذخیره معدنی سنگ آهن، موجب پایداری تولید کنسانتره در بلند مدت خواهد شد افزود:
مدتهاست در انتظار صدور مجوز نهایی بهره برداری از پهنه معدنی D19 در استان یزد هستیم تا با مشارکت سنگ آهن مرکزی یکی از طرح های توسعه بخش چادرملو را آغاز کنیم و بتوانیم روند رو به رشد چادرملو برای تولید محصلات فولادی را تداوم بخشیم.
وی دومین طرح مهم این شرکت را پروژه  احداث کارخانه گندله سازی جدید با ظرفیت چهار میلیون تن در سال عنوان کرد و گفت:
اجرای  این طرح با برآورد سرمایه گذاری بالغ بر هفت هزار و ۱۷۷ میلیارد ریال در دست مطالعه می باشد و برای تامین منابع نقدینگی اجرای طرح فوق، استفاده از فاینانس خارجی پیش بینی شده و در این رابطه مذاکراتی هم به عمل آمده و در صورت توفیق در جذب فاینانس، این پروژه در بازه زمانی چهار ساله اجرا خواهد شد.
مدیر عامل چادرملو همچنین طرح احداث کارخانه نورد با ظرفیت ۲/۱ میلیون تن در سال را از دیگر برنامه های این شرکت دانست و اضافه کرد:
ساخت این واحد فولادی نیز با پیش بینی سرمایه گذاری ۲ هزار و ۶۴۶ میلیارد ریال در دست مطالعه می باشد و برای تامین نقدینگی اجرای این طرح هم، استفاده از منابع داخلی شرکت و سایر منابع، پیش بینی شده است و طبق برنامه ریزی های اولیه، این طرح در بازه زمانی سه ساله اجرا خواهد شد.
یادآوری می شود شرکت معدنی و صنعتی چادرملو(سهامی عام) یکی از شرکت های پیشرو در تکمیل زنجیره تولید از معدن تا تولید محصولات نهایی فولاد در کشور است.
Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star
https://parts-makers.com/wp-content/uploads/2017/10/490900_826.jpghttps://parts-makers.com/wp-content/uploads/2017/10/490900_826-150x150.jpgنویسندهصنعت و معدناخبار,اخبار صنعت و معدن,صنعت و معدنتکمیل زنجیره تولید، رکن توسعه صنایع معدنی است اخبار صنعت و معدن به نقل از 'ایران اکونومیست' ، محمود نوریان با تاکید بر وظیفه خطیر نهادهای اقتصادی و دولت در توسعه بخش معدن گفت: در صورت وجود اراده ای قوی و برنامه ریزی مناسب می توان به رونق بخش معدن و...اخبار و مقالات صنایع قطعه سازی