۹۶/۰۱/۲۱

 دولت یازدهم و ظرفیت سازی جدید در صنایع استراتژیک

پایگاه خبری قطعه سازان

از ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید و با توجه اساسی به موضوع اقتصاد از سوی دولت تولید بسیاری از محصولات مهم و تاثیر گذار در رشد تولید ناخالص داخلی افزایش چشمگیری داشته و این روند در سال های آینده نیز سرعت خواهد گرفت.
از جمله محصولاتی که در دولت یازدهم تولید افزایشی چشمگیری داشته می توان به کنسانتره سنگ آهن و مس کاتد،گندله و آهن اسفنجی اشاره کرد که تولید آن در دولت یازدهم حدود ۲ برابر شده است.
بر اساس گزارش های منتشر شده از سوی وزارت صنعت،معدن و تجارت ،تولید مس کاتد از ۲۵۴ هزارتن در سال ۹۲ و ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید به ۴۶۹ هزارتن در پایان سال ۹۵ رسیده است.
در دوران چهارساله دولت یازدهم تولید کنسانتره سنگ آهن از ۲۸میلیون تن به ۴۴٫۵۵ میلیون تن رسیده است، همچنین در این مدت تولید گندله از ۲۱٫۵ میلیون تن به ۳۴٫۵ میلیون تن افزایش یافته است.
افزایش تولید آهن اسفنجی از ۱۸٫۷ میلیون تن به ۲۷٫۷ میلیون تن و افزایش تولید فولاد خام از ۲۳٫۵ میلیون تن به ۳۱ میلیون تن از جمله سایر اقدامات مثبت وزارت صنعت،معدن و تجارت در دولت یازدهم بوده است.
در این مدت هر چند روند تولید شمش آلومینیوم،اتوبوس و مینی بوس و کامیون کشنده افزایشی نداشته اما تلاش مسوولان وزارت صنعت،معدن و تجارت حفظ شرایط تولید و جلوگیری از رکود و کاهش تولید در این محصولات بوده که خوشبختانه این امر محقق شده است.
بنابراین گزارش در مدت ۳٫۵ سال که از عمر دولت یازدهم می گذرد تولید محصولات فولادی از ۳۱ میلیون تن به  ۳۹ میلیون تن و تولید محصولات پتروشیمی از ۵۸۸ میلیون تن به ۶۷٫۵ میلیون تن رسیده است.
در این مدت با وجود اینکه بازار مسکن با رشد منفی همراه بود اما کارخانه های تولید سیمان با رویکردهای صادراتی و با وجود همه چالش های موجود از تولید دست نکشیده و تولید سیمان کشور از ۷۷٫۵ میلیون تن در شهریور ماه سال ۹۲ به ۸۳٫۵ میلیون تن در پایان سال ۹۵ رسید.
تولید انواع خودرو نیز در دولت تدبیر و امید رشد داشته است به گونه ای که تولید خودروی سواری از یک میلیون و ۹۰۰ هزار دستگاه به ۲ میلیون و ۳۰۰ هزار دستگاه  وتولید وانت از ۱۹۱ هزار دستگاه به ۲۴۰ هزار دستگاه در پایان سال ۹۵ رسیده است.
بر اساس این گزارش تولید لاستیک خودرو در کشور نیز روند افزایشی داشته و از ۳۱۸ هزار تن به ۳۹۰ هزار تن رسیده است با توجه به برنامه ریزی های انجام شده توسط وزازت صنعت،معدن و تجارت در دولت تدبیر و امید و توسعه واحدهای موجود و تاسیس صدها واحد تولیدی جدید در سال ۹۵ کارشناسان بر این باورند که تولید در سال های منتهی به سال ۱۴۰۰ با سرعت بیشتری در مقایسه با سال های قبل افزایش خواهد یافت.

 

منبع: معدن نیوز

https://parts-makers.com/wp-content/uploads/2017/04/1کنستانتره.jpghttps://parts-makers.com/wp-content/uploads/2017/04/1کنستانتره-150x150.jpgpartsadminصنعت و معدنسنگ آهن,شهریور,فولاد,معدن,معدن مس۹۶/۰۱/۲۱  دولت یازدهم و ظرفیت سازی جدید در صنایع استراتژیک از ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید و با توجه اساسی به موضوع اقتصاد از سوی دولت تولید بسیاری از محصولات مهم و تاثیر گذار در رشد تولید ناخالص داخلی افزایش چشمگیری داشته و این روند در سال های آینده نیز...اخبار و مقالات صنایع قطعه سازی