رشد ۱۲۹ درصدی شاخص بهای محصولات معدنی صادراتی

 

اخبار صنعت و معدن به نقل از “ایران اکونومیست”، برپایه جداول آماری بانک مرکزی، در بخش فلزات معمولی و مصنوعات آن، تیرماه امسال شاخص بهای صادراتی در مقایسه با ماه مشابه پارسال رشد ۱۳۱٫۸ درصدی را ثبت کرد و نسبت به خردادماه امسال نیز ۲۱٫۷ درصد افزایش داشت.
میزان صادرات اقلام فلزی و غیرفلزی در مدت چهارماه نخست امسال به رقم ۱۸٫۷ میلیون تن رسید و ارزش آن بیش از ۳٫۱ میلیارد دلار بود که در مقایسه با مدت مشابه پارسال از نظر ارزشی، رشد ۳۵ درصدی را نشان می دهد.
بررسی اقلام صادراتی در تیرماه امسال نیز نشان داد که کنسانتره صادراتی مس و سیمان به ترتیب ۲۶٫۵ و ۲۵٫۴ درصد افزایش ارزش صادراتی نسبت به خردادماه امثال را ثبت کرد.
مواد معدنی فلزی صادراتی در چهارماه نخست ۹۷ به میزان هفت میلیون و ۷۵۲ هزار تن بود که ارزش آن برابر با ۲ میلیارد و ۲۳۸ میلیون دلار شد.
همچنین در دوره این گزارش در بخش اقلام عمده معدنی غیرفلزی به شکل عمده مصالح ساختمانی به میزان ۶ میلیون و ۹۶۹ هزار تن صادر شد که ارزش آن به رقم ۵۲۳ میلیون دلار رسید.
تیرماه امسال شاخص بهای گروه فلزات معمولی و مصنوعات آنها نسبت به خرداد ۹۷ افزایش ۲۱٫۷ درصدی داشت که این رشد در اثر بالا رفتن شاخص قیمت برخی از اقلام به ویژه آهن کلاف گرم ۲۴٫۳ درصد، مس کاتد ۱۶٫۵ درصد، شمش روی ۲۳٫۸ درصد، شمش آلومینیوم ۱۶ درصد، تیرآهن ۲۳٫۲ درصد، فرومولیبدن ۲۲٫۷ درصد و میلگرد ۲۰٫۶ درصد ثبت شد.
همچنین در چهارماه امسال، شمش فولاد به عنوان مهمترین محصول صادراتی بخش فلزی به میزان ۲ میلیون و ۴۸۷ هزار تن به ارزش یک میلیارد و ۲۵ میلیون دلار به بازارهای هدف صادر شد که نسبت به چهارماه مشابه پارسال از نظر وزن و ارزش به ترتیب ۱۶ و ۵۱ درصد رشد را نشان می دهد.
با وجود افزایش قیمت های جهانی، تقاضا نیز افزایش یافته که به دنبال آن در بازارهای عمده صادراتی، شمش فولاد کشور رهسپار بازارهای تایلند و امارات شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال به ترتیب ۳۱ و ۷۱ درصد رشد نشان می دهد.
همچنین شاخص بهای صادراتی مصنوعات ساخته شده از انواع سنگ نیز تیرماه امسال نسبت به ماه مشابه پارسال ۱۰۴٫۵ درصد رشد نشان می دهد؛ در عین حال در تیرماه نسبت به خرداد ۹۷ به میزان ۲۴٫۸ درصد افزایش داشت.
ارزش صادراتی محصولات معدنی در چهارماه نخست امسال نسبت به چهار ماه مشابه پارسال افزایش ۸۳٫۳ درصدی دارد و ۱۲ ماه منتهی به تیرماه امسال در مقایسه با ۱۲ ماه منتهی به تیر ۹۶، رشد ۴۹٫۱ درصدی نشان می دهد.
بررسی بازارهای هدف صادراتی در دوره مورد بررسی نشان داد، عراق و افغانستان مهمترین بازار صادراتی محصولات صنایع معدنی و به عبارتی مصالح ساختمانی کشور بوده و در دوره چهار ماهه امسال روند صعودی تقاضا را داشت.
بررسی اقلام فلزی نشان می دهد که فولاد، مس، آلومینیوم و سرب و روی، مهمترین کالاهای صادراتی این بخش محسوب می شود؛ در بخش غیر فلزی نیز سیمان، کاشی و سرامیک از عمده ترین هاست.

منبع

https://parts-makers.com/wp-content/uploads/2018/09/756200_928.jpghttps://parts-makers.com/wp-content/uploads/2018/09/756200_928-150x150.jpgنویسندهصنعت و معدناخبار,اخبار صنعت و معدن,صنعت و معدن,معدنرشد ۱۲۹ درصدی شاخص بهای محصولات معدنی صادراتی   اخبار صنعت و معدن به نقل از 'ایران اکونومیست'، برپایه جداول آماری بانک مرکزی، در بخش فلزات معمولی و مصنوعات آن، تیرماه امسال شاخص بهای صادراتی در مقایسه با ماه مشابه پارسال رشد ۱۳۱٫۸ درصدی را ثبت کرد و نسبت به خردادماه...اخبار و مقالات صنایع قطعه سازی
Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star