سایپا شرکت‌های قطعه‌سازی خود را واگذار می‌کند

سایپا شرکت‌های قطعه‌سازی خود را واگذار می‌کند

اخبار قطعه سازان خودرو به نقل از “ایران اکونومیست” ، به نقل از سایپا، «محسن قاسم جهرودی» در نشست هم‌اندیشی قطعه سازان خودرو سراسر کشور، وضعیت کنونی این گروه را ناشی از ورود به حوزه هایی از جمله خرید اموال مازاد، سهامداری و قطعه سازی عنوان کرد.
جهرودی یادآور شد:
امروز همه کسانی که گمان می کردیم شرکای تجاری مطمئنی برای ایران هستند زمزمه خروج از ایران سر داده اند؛ این شرایط نشان می دهد آنچه برای کشور باقی می‌ماند تولیدکنندگان داخلی هستند.
«اکنون سایپا با ۴۳۰ هزار قطعه ساز به صورت مستقیم همکاری می کند.»
وی به قرار گرفتن قطعه های منفصله در فهرست تحریم های جدید اشاره کرد و گفت:
در دور جدید تحریم ها، قطعه های منفصله در فهرست تحریم‌ها قرار گرفته که نشان می دهد هدف آنها زدن اشتغال است.
مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا ادامه داد:
با توجه به چنین شرایطی نظرات خود را به وزیر صنعت، معدن و تجارت ارایه و قطعه سازان مرتبط را به «گروه یک» کالایی منتقل کردیم که دلیل این اقدام خودکفایی ۹۰ درصدی برخی از مجموعه ها بود.
وی در ادامه در تشریح سیاست های حمایت از قطعه سازان نیز گفت:
براساس برنامه ریزی های انجام شده تا حدود ۵۰ روز، هفته ای یک هزار میلیارد ریال منابع مالی به قطعه سازان پرداخت خواهد شد که این رقم جدا از میزان پرداختی به صورت روزانه است.
مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا یادآورشد:
در حالی بر حمایت از تولید داخل تاکید داریم که نرخ سود تسهیلات به ۲۷ درصد می رسد
وی ادامه داد:
اکنون فشار زیادی به قطعه سازان وارد می شود، براین اساس اطلاعات خود را به صورت شفاف در اختیار شورای رقابت قرار داده و درخواست افزایش قیمت را مطرح کرده ایم؛ در ابتدا با افزایش ۱٫۲۵ درصدی نرخ ها موافقت شد که این میزان اندک، کمکی برای جلوگیری از افزایش زیانها نکرد.
جهرودی افزود:
تولید داخل فقط در زمان بحران هایی همچون تحریم مورد توجه قرار می گیرد؛ در واقع نگاه به تولید داخل همواره ضعیف بوده است.
وی یادآورشد:
هفته آینده مطالبات ۱۲۰ روزه قطعه سازان کوچک و آسیب پذیر پرداخت و سعی می شود این مطالبات به ۹۰ روز کاهش یابد.
پیش از این، دبیر انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه سازان کشور  گفته بود، قطعه سازان به شرط پرداخت حقوق حقه خود از سوی خودروسازان، توان مقابله با تحریم ها و فشارهای اقتصادی را دارند.
به گفته «آرش محبی نژاد»، عمده قراردادهای قطعه سازان و خودروسازان چهار ماهه است، اما مطالبات برخی از آنها حتی تا ۲۳۰ روز نیز معوق شده است؛ برخی شرکت های وابسته به خودروسازان بزرگ نیز حدود یک سال است بدهی خود را به قطعه سازان نپرداخته اند.
بیش از ۸۴ درصد یک خودرو را قطعات آن تشکیل می دهد که شامل ۲۵ تا ۳۰ درصد قطعات پلاستیکی، ۳۰ درصد قطعات لاستیکی و بقیه قطعات فولادی و آلومینیومی است.
آمارها نشان می دهد اکنون حدود یک هزار و ۵۰۰ قطعه ساز در زنجیره تامین داخلی حضور دارند که توانمندسازی آنان و رفع موانع تولید می تواند سبب تقویت گوشه ای از کالاهای ایرانی شود که تولید آنها با دانش فنی روز و بومی سازی همراه است.
https://parts-makers.com/wp-content/uploads/2018/08/700861_943.jpghttps://parts-makers.com/wp-content/uploads/2018/08/700861_943-150x150.jpgنویسندهقطعه سازان خودرواخبار,اخبار قطعه سازان,قطعات خودرو,قطعه سازان خودروسایپا شرکت‌های قطعه‌سازی خود را واگذار می‌کند اخبار قطعه سازان خودرو به نقل از 'ایران اکونومیست' ، به نقل از سایپا، «محسن قاسم جهرودی» در نشست هم‌اندیشی قطعه سازان خودرو سراسر کشور، وضعیت کنونی این گروه را ناشی از ورود به حوزه هایی از جمله خرید اموال مازاد، سهامداری و...اخبار و مقالات صنایع قطعه سازی
Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star