۶۰ تا ۹۰درصد سرمایه گذاری خارجی در بخش معدن جذب شده است

60 تا 90درصد سرمایه گذاری خارجی در بخش معدن جذب شده است

 اخبار صنعت و معدن به نقل از “ایران اکونومیست” ، مرتضی اصانلو روز سه شنبه در دومین مجمع عمومی اتحادیه انجمن های علمی مهندسی عمران دانشگاه های سراسر کشور در سالن اجتماعات دانشکده معدن و متالورژی دانشگاه صنعتی امیر کبیر تصریح کرد:

با راه اندازی معادن متعدد می توان میزان اشتغال و تولید ناخالص ملی را افزایش داد و سرمایه گذاری خارجی جذب کرد.
به گفته مهدی کرباسیان رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران(ایمیدرو)، بیش از ۳۲ هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری با همکاری بخش های خصوصی و عمومی از آغاز دولت یازدهم تاکنون در بخش معدن و صنایع معدنی ایران انجام شده است.
همچنین در چهار سال گذشته پنج میلیارد دلار پروژه در بخش معدن و صنایع معدنی کشور بهره برداری شد که دو میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار آن در سال ۹۶ به انجام رسید.

**وابستگی کشور به نفت اشتباه بود
استاد تمام دانشکده معدن و متالورژی دانشگاه صنعتی امیر کبیر معتقد است وابستگی به نفت اشتباه بود و کشور را آسیب پذیر کرد.
به گفته وی، این در حالی است که مواد معدنی به آسانی استخراج می شود.
اصانلو گفت:

سرمایه گذاری داخلی به تنهایی توان سرمایه گذاری در بخش معدن و متالورژی را ندارد و نیازمند جذب سرمایه گذاری های خارجی است.
وی خاطرنشان کرد:

۶۳ درصد معادن کشور در مناطق کویری قرار دارد و این در حالی است که از امکاناتی نظیر دسترسی، ایستگاه خودرویی و محل استقرار هواپیما برخوردارند و این در سایه جذب سرمایه گذاری های خارجی حاصل شده است.
اسدالله کشاورز مدیرکل دفتر امور اکتشافات معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفته است که ایران جزو ۱۰ کشور برتر معدنی دنیاست.
به گفته وی، از ۱۱ هزار معدن شناسایی شده در کشور اکنون پنج هزار معدن فعال بوده و بیش از ۱۲۰ هزار نفر به صورت مستقیم در این بخش مشغول بکار هستند.

**معادن کشور نیازمند طرح های بلندمدت و کوتاه مدت هستند
اصانلو همچنین گفت:

برای معادن خود باید طرح های بلند مدت و کوتاه داشته باشیم و تدوین این طرحها در بین دانشجویان رشته معدن هم الزامی است.
به گفته وی، اگر دانشجویان این رشته ذهن خلاق و طرح نداشته باشند موفقیتی حاصل نخواهد شد.
اصانلو همچنین با یادآوری برگزاری نخستین مجمع عمومی اتحادیه انجمن های علمی مهندسی عمران دانشگاه های سراسر کشور که در سال ۹۵ به میزبانی دانشگاه صنعتی امیر کبیر برگزار شد، به نقش انجمن ها در تعالی اقتصادی کشور اشاره کرد.
وی خطاب به نمایندگان انجمن های معدن دانشگاه های سراسر کشور حاضر در نشست گفت:

اگر تحصیلات علمی و فعالیت های اجتماعی داشته باشید موفق می شوید و آثاری از خود بر جای می گذارید.

**رشته معدن گرفتن بیل و کلنگ در دست نیست
مشاور اتحادیه انجمن های علمی معدن و متالورژی دانشگاه های سراسر کشور با اشاره به عضویت ۲۲دانشکده در این اتحادیه گفت:

دانشجویان رشته معدن این حوزه را نمی شناسند و فکر می کنند باید بیل و کلنگی به دست گیرند و در منطقه ای دوردست کار کنند.
وی همچنین با بیان این که بخش معدن تنها منبع درامد نیست بلکه زیرساخت ها را هم توسعه می دهد تاکید کرد:

بخش معدن در طرح آمایش سرزمین در دستور کار اتحادیه انجمن معدن قرار گیرد.
اصانلئو در عین حال بر ضرورت برگزاری مسابقات علمی در رشته معدن تاکید کرد.
نخستین مجمع عمومی اتحادیه انجمن های علمی مهندسی عمران دانشگاه های سراسر کشور در سال ۹۵ برگزار شد.
اسفند سال ۹۵ بود که انجمن علمی دانشجویان مهندسی معدن دانشکده مهندسی معدن و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر موفق به کسب رتبه نخست و جایزه ویژه از انجمن بین المللی مهندسی معدن، متالورژی و اکتشاف (SME) شد.
انجمن بین المللی مهندسی معدن، متالورژی و اکتشاف (SME) در دانشگاه کلرادوی آمریکا مستقر است و بیش از ۱۵ هزار دانشجو از یکصد کشور جهان در این انجمن عضویت دارند.
در این نشست، رییس دانشکده مهندسی معدن و متالورژی دانشگاه صنعتی امیر کبیر نیز گفت:

تشکل های دانشجویی دانشجویان را پرورانده و به رشد و بلوغ می رساند.
به گفته همایون کتیبه، دانشجویان معدن و متالورژی دانشگاه صنعتی امیر کبیر رتبه نخست را در کشور دارند و این انجمن ها موجب اعتلای این رشته ها می شود.
مجمع تاسیسی اتحادیه انجمن‌های علمی – دانشجویی مهندسی معدن ایران زیر نظر وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال ۱۳۹۵ راه‌انداری شد.
ایجاد زمینه مناسب برای تجلی استعدادها و برانگیختن روحیه خلاقیت و شکوفایی علمی دانشجویان، بسط و گسترش فرهنگ مشارکت، همکاری، رقابت و توسعه فعالیت‌های گروهی علمی در بین دانشجویان، قانون‌مند کردن و نهادینه ساختن فعالیت‌های علمی و پژوهشی دانشجویان و مدیریت از جمله اهداف این مجمع است.

منبع

https://parts-makers.com/wp-content/uploads/2018/08/747519_355-1.jpghttps://parts-makers.com/wp-content/uploads/2018/08/747519_355-1-150x150.jpgنویسندهصنعت و معدناخبار,اخبار صنعت و معدن,صنعت و معدن,معدن۶۰ تا ۹۰درصد سرمایه گذاری خارجی در بخش معدن جذب شده است  اخبار صنعت و معدن به نقل از 'ایران اکونومیست' ، مرتضی اصانلو روز سه شنبه در دومین مجمع عمومی اتحادیه انجمن های علمی مهندسی عمران دانشگاه های سراسر کشور در سالن اجتماعات دانشکده معدن و متالورژی دانشگاه صنعتی...اخبار و مقالات صنایع قطعه سازی
Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star