اصفهان|طرح توسعه فولاد سبا با حضور معاون اول رئیس جمهور به بهره‌برداری رسید

اصفهان|طرح توسعه فولاد سبا با حضور معاون اول رئیس جمهور به بهره‌برداری رسید

اخبار متالوژی به نقل از “خبرگزاری تسنیم” ، معاون اول رئیس جمهور دقایقی پیش ضمن بازدید از فولاد مبارکه اصفهان طرح توسعه فولاد سبا را افتتاح کرد.

بهره‌برداری از طرح توسعه فولاد سبا با ۲۲۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری و اشتغال‌زایی مستقیم ۱۵۰ نفر، ظرفیت تولید کلاف نورد گرم، ورق‌های فولادی و ورق آجدار از ۷۵۰ هزار تن به یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن افزایش پیدا می‌کند.

همچنین با حضور اسحاق جهانگیری در این شرکت فولادی بزرگ  تصفیه‌خانه پساب‌های صنعتی، کارخانه آهک کلسینه شرکت فولاد سنگ مبارکه، نیروگاه ۲۵ مگاواتی (CHP) فولاد سبا و ایستگاه تقلیل فشار گاز فولادمبارکه وارد مدار تولید می‌شود.

مجتمع فولاد سبا نخستین واحد تولیدکننده ورق‌های فولادی ضد زنگ کشور است، این واحد صنعتی که زیرمجموعه شرکت فولاد مبارکه اصفهان است در سال ۱۳۸۱ به بهره‌برداری رسید.

عمده محصولات این مجتمع شامل ورق‌های ضد زنگ ۴۰۹ فریتی، قابلیت جوشکاری بالا، ساختمانی، کششی عمیق و تجاری است، تولید فولاد در این کارخانه به روش ذوب در کوره قوس الکتریکی و ریخته‌گری مداوم است.

ظرفیت اولیه این مجموعه تولید ۷۵۰ هزار تن فولاد مذاب و حدود ۷۰۰ هزار تن محصول نهایی یا همان کلاف گرم بوده است.

افزایش ظرفیت در مجتمع فولادسبا تا ۱٫۶ میلیون تن در سال با افزودن یک کوره قوس الکتریکی به ظرفیت ۱۵۰ تن و با ترانس ١۴١MVA و یک ماشین ریخته گری از نوع THIN SLAB، کوره پانیلی، قسمت هیتینگ و شاتل در کوره تونلی و کلاف پیچ شماره ۲ با سرمایه گذاری شرکت فولادمبارکه در سال ٩۶ به بار نشست.

ماشین ریخته گری دوم این مجتمع که قادر به تولید اسلب با ضخامت ۷۵ میلیمتر در قالب است طی فرآیندی در داخل ماشین، اسلب خروجی را با ضخامت  ۵۰ تا ۵۵ میلیمتر به نورد ارسال می کند.

این خطوط به دلیل پیوسته بودن، مزیتهای عمده ای از لحاظ صرفه جویی درانرژی و سرمایه گذاری دارد.

خط نورد ۶ قفسه ای مجتمع فولاد سبا از یک کوره تونلی به طول ۲۵۰ متر تشکیل شده است که نقش گرم کردن اسلب خروجی از ریخته گری تا دمای نوردی یعنی ۱۱۵۰ درجه سانتیگراد و نقش بافر تا آمادگی برای نورد را عهده دار است.

در خط نورد گرم مجتمع فولاد سبا اسلب ارسالی از ضخامت حدود ۵۵ میلیمتر به ضخامت ۱٫۵ تا ۱۲ میلیمتر تقلیل می باید.

عرض ورق های نورد شده در این خط ۸۰۰ تا ۱۵۸۰ میلیمتر است.

منبع

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star
https://parts-makers.com/wp-content/uploads/2018/07/139503081150123147785084.jpghttps://parts-makers.com/wp-content/uploads/2018/07/139503081150123147785084-150x150.jpgنویسندهمتالورژیاخبار,اخبار صنعت و معدن,فولاد,متالورژیاصفهان|طرح توسعه فولاد سبا با حضور معاون اول رئیس جمهور به بهره‌برداری رسید اخبار متالوژی به نقل از 'خبرگزاری تسنیم' ، معاون اول رئیس جمهور دقایقی پیش ضمن بازدید از فولاد مبارکه اصفهان طرح توسعه فولاد سبا را افتتاح کرد. بهره‌برداری از طرح توسعه فولاد سبا با ۲۲۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری...اخبار و مقالات صنایع قطعه سازی