عدم توسعه راه‌های ارتباطی در قطب معدن استان فارس؛ رکود گریبان معدن‌داران را گرفت

عدم توسعه راه‌های ارتباطی در قطب معدن استان فارس؛ رکود گریبان معدن‌داران را گرفت

اخبار صنعت و معدن به نقل از “خبرگزاری تسنیم” ،  استان فارس ظرفیت معدنی بسیار دارد به گونه‌ای که بزرگترین معدن نیکل خاورمیانه در شهرستان بوانات قرار گرفته و این تنها یک نمونه از ظرفیت معدنی این استان است اما متاسفانه اقتصاد فارس تنها یک درصد از معادن بهره گرفته، موضوعی که استاندار چندی پیش اعلام کرد و خواهان بیشتر شدن آن شد.

رضا انصاری، عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس اعلام کرده که باید شرایطی را به وجود آورد تا بخش خصوصی رغبت و تمایل بیشتری برای ورود به عرصه معدن داشته باشد چراکه در حال حاضر هزینه‌های بسیار بالای این بخش در کنار رکود حاکم در بازار سبب بی‌انگیزگی بخش خصوصی شده است.

راه‌های ارتباطی به قطب معدن فارس بسته است

عماد جاوید، از فعالان معدن در شهرستان بوانات است که نزدیک به ۱۰ سال در این زمینه فعالیت دارد.

وی ضمن بیان این مطلب که زیرساخت‌های شهرستان برای فعالیت معدنی تا حدودی کافی است می‌گوید:

با این وجود هنوز مشکلاتی وجود دارد که سبب شده فعالان معدن دچار مشکلاتی شوند.

جاده‌ها و محورهای ارتباطی یکی از مشکلاتی است که معدن‌داران بوانات با آن روبه‌رو هستند.

به گفته جاوید از عمده مشکلات معادن در بیشتر نقاط کشور و به ویژه استان فارس جاده‌های ارتباطی غیراستاندارد، کم عرض و با تحمل بار کم است که سبب کاهش بارگیری و تاخیر در ارسال محموله‌های بار می‌شود.

این فعال بخش معدن معتقد است از آنجا که هزینه‌های جاده‌سازی زیاد است و اعتبارات کفاف این موضوع را نمی‌دهد، دولت باید وارد شود و مساعدت‌های لازم برای معدن‌داران در نظر بگیرد.

نیمی از واحدهای معدنی غیرفعال هستند 

محسن پورزارعی، فرماندار شهرستان بوانات نیز به برخی از اقداماتی که برای حل مشکل جاده‌ها و راه‌های ارتباطی این شهرستان شده است، اشاره می‌کند.

به گفته وی جاده بوانات به صفاشهر باید ۶ متر تعریض شود که پیش از این کارهای فنی و مطالعاتی‌اش انجام شد اما به دلیل تنگنای مالی تعلل داشته است.

وی خبری خوشی در زمینه توسعه راه‌های این شهرستان می‌دهد و آن اینکه هم پروژه صفاشهر به بوانات و هم محور مزایجان به کره‌ای در بخش سرچهان کد ملی گرفته است و این یعنی بودجه‌های ملی برای تکمیل این محورها اختصاص می‌یابد.

پورزارعی از تعریض جاده قادرآباد و تکمیل محور مزایجان به بوانات پیمانکار خبر می‌دهد و می‌گوید:

این پروژه هم اکنون در حال کار است و پیمانکار قول داده که در هفته دولت این کار را تحویل دهد و با توجه به اینکه معادن مس شهرستان در بخش مزایجان قرار دارد این جاده می‌تواند در رونق این معادن موثر باشد.

به گفته فرماندار بوانات در این شهرستان ۵۷ واحد معدنی وجود دارد که در حال حاضر ۲۷ واحد فعال است و مابقی نیمه فعال یا تعطیل هستند که تلاش می‌شود با برگزاری جلسات مداوم با معدن‌داران مشکلات برطرف شود و اشتغالزایی در بوانات رونق گیرد.

رکود گریبان معدن‌داران را گرفت 

جاوید که در زمینه سنگ فعالیت دارد، مشکل دیگر معدن‌داران را رکود در بازار داخلی و عدم رونق صادرات و بازار خارجی به دلیل شرایط جدید عرصه بین‌المللی اعلام می‌کند.

موضوعی که در کنار تسهیلات بالای بانک‌ها سبب فلج شدن فعالیت معدنی شود.

رضا انصاری نیز اعلام کرده بود، معادن سنگ در حال حاضر با ظرفیت واقعی خود کار نمی‌کنند و براساس آمار بهره‌برداری از معادن سنگ کشور ۵۰ درصد ظرفیت واقعی است که این وضعیت به دلیل رکود حاکم در کشور به وجود آمده است.

پورزارعی نیز با اشاره به این امر می‌گوید:

دولت تلاش کرده که در دیگر زمینه‌ها مشکل معدن‌داران را برطرف کند که از جمله آنها می‌توان به حل مشکلات زیرساختی نظیر برق و آب صنعتی اشاره کرد همچنین به گفته وی در بخش مرکزی بوانات برای ۴ معدن اصلی دولت یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان برای جاده هزینه کرده است.

ورود سرمایه‌گذاران و تشویق آنها به سرمایه‌گذاری مورد دیگری است که فرماندار بوانات به آن اشاره می‌کند تا به این وسیله رونق به معادن بوانات برگردد.

وی از ورود یک سرمایه‌گذار تهرانی برای سرمایه‌گذاری در معدن مس این شهرستان خبر می‌دهد.

شهرستان بوانات با وجود داشتن گونه‌های مختلف سنگ، مس، روی، سرب، آهن و نیکل یکی از قطب‌های استان فارس در زمینه معدن است و فعالیت، سرمایه‌گذاری و حمایت بیشتر از این شهرستان می‌تواند هم سهم اقتصاد فارس از معادن را بیشتر کند و هم این شهرستان را از بن‌بست اشتغال خارج کند.

منبع

https://parts-makers.com/wp-content/uploads/2018/07/139505111705521068266984.jpghttps://parts-makers.com/wp-content/uploads/2018/07/139505111705521068266984-150x150.jpgنویسندهصنعت و معدناخبار,اخبار صنعت و معدن,صنعت و معدن,معدنعدم توسعه راه‌های ارتباطی در قطب معدن استان فارس؛ رکود گریبان معدن‌داران را گرفت اخبار صنعت و معدن به نقل از 'خبرگزاری تسنیم' ،  استان فارس ظرفیت معدنی بسیار دارد به گونه‌ای که بزرگترین معدن نیکل خاورمیانه در شهرستان بوانات قرار گرفته و این تنها یک نمونه از ظرفیت معدنی این...اخبار و مقالات صنایع قطعه سازی
Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star