۹۵/۱۲/۱۶

نخستین پیش فروش نقدی مس ایران به خارج

چندی پیش جلسه‌ای برای بررسی بندهای این بسته با حضور تشکل‌های بخش خصوصی در محل اتاق بازرگانی ایران تشکیل شد،اما این جلسه دستاورد متفاوتی برای شرکت ملی صنایع مس ایران به همراه داشت.

- پایگاه خبری قطعه سازان

حمایت یکسان
بند اول و دوم این بسته پیشنهادی از سوی مدیران مسی کشور مورد انتقاد قرار گرفت. معاون مالی اقتصادی شرکت ملی صنایع مس ایران با اعلام مخالفت خود پیرامون بندهای اول و دوم بسته پیشنهادی اتاق ایران در جلسه اتاق بازرگانی ایران، گفت: کنسانتره مس ۶۰ درصد قیمت تمام شده کالا را شامل می‌شود. پس نمی‌توان آن را ماده خام نامید زیرا هزینه‌ای که روی کنسانتره مس می‌شود بسیار زیاد است.

محسن بازارنوی با تاکید بر تعریف دقیق خام‌فروشی گفت: در صنعت مس، سنگ تولیدی معدن که هیچ فرآیندی روی آن انجام نمی‌شود، خام است و نه کنسانتره.
وی افزود: در هیچ‌جای دنیا ذوب و پالایش سودآور نیست و سود صنعت مس در کنسانتره است و اگر بخواهیم دو بند اول و دوم را اجرایی کنیم توسعه صادرات برای صنعت مس اجرایی و محقق نمی‌شود. همچنین اگر صادرات از مالیات معاف نباشند و مالیات ارزش‌افزوده به طور پلکانی برقرار شود، قیمت تولیدات ما بالاتر می‌رود و شرایط رقابتی را از صنعت ما می‌گیرد. معاون مالی اقتصادی شرکت ملی صنایع مس ایران با اشاره به هزینه بالای نیروی‌انسانی در این شرکت گفت: نزدیک به ۱۲۰۰ میلیارد تومان هزینه سالانه نیروی‌انسانی شرکت ما است که بسیار بیشتر از میانگین شرکت‌های دیگر است و دلیل آن افزایش کارکنان است که گاهی از بیرون به این شرکت تحمیل می‌شود. بازارنوی همچنین از صدور مجوزهای بسیار برای صنایع پایین‌دست انتقاد کرد.

اقدام منصفانه‌ای نیست
معاون مالی و اقتصادی شرکت ملی صنایع مس ایران در ادامه گفت: اعمال تعرفه‌ها و حذف معافیت‌های مالیاتی در فروش خارجی صنعت مس، اقدام منصفانه‌ای نیست. به گزارش متالزنیوز، محسن بازارنوی با بیان این مطلب درباره دلیل این امر گفت: اعمال تعرفه برای محصولی که دارای حجم مازاد است، از قدرت رقابتی شرکت ملی مس در بازار جهانی می‌کاهد و باعث می‌شود این صنعت بالادستی، روندی نزولی را در رشد اقتصادی خود تجربه کند و روزبه‌روز ضعیف‌تر شود. بازارنوی در ادامه به مشکلات متعدد دیگری که گریبانگیر شرکت مس است اشاره کرد و گفت: هزینه‌های کلان تحمیل‌شده بر شرکت ملی مس همانند پروژه مستقر در زاهدان، تحمیل ۲۰هزار نیروی‌انسانی، برابرخواهی امکانات در معادن مناطق مختلف شرکت در سطح کشور و مواردی از این دست، منجر به کاهش حاشیه سود شده و به اقتصاد این مجموعه آسیب رسانده است. شرکت ملی مس همچون گذشته بازار مس کشور را تامین خواهد کرد و مشکلات پیش آمده، به طور عمده ناشی از نبود نظارت کافی بر بازار مصرف مس بوده است.

وی تصریح کرد: بنابراین، تدوین‌کنندگان بسته پیشنهادی برای صنایع مادر همچون صنعت مس، باید این نوع هزینه‌های تحمیلی را در زمان تصمیم‌گیری در نظر داشته باشند. معاون مالی و اقتصادی شرکت ملی صنایع مس ایران در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به وضعیت عرضه کاتد و مفتول در بورس و دلایل نوسان مقطعی در عرضه از سوی شرکت بیان کرد: عرضه‌نکردن کاتد شرکت به مدت ۲ هفته در بورس، ناشی از مشکلاتی همچون بدهکار بودن ۶۰۰۰ تن کاتد و ۱۳۵۰ تن مفتول از سوی شرکت به انبار بورس بود که دلیل اصلی آن نیز به تعویض کوره ذوب مس از ریورب به فلش بازمی‌گردد.

همه بندها را کنار هم ببینیم
در جلسه‌ای که چندی پیش در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، نایب‌رییس اتاق بازرگانی ایران در پاسخ به بازارنوی گفت: این، یک بسته است که همه موارد باید باهم در نظر گرفته شوند. از موارد مثبت آن اینکه ساختار هزینه‌ای شما به نفع کاهش هزینه کاهش پیدا می‌کند یا به صفر می‌رسد مانند اینکه حقوق دولتی کاهش پیدا کند. پدرام سلطانی می‌گوید: از طرف دیگر شما باید برای مازاد نیروی انسانی برنامه‌ریزی کنید و هزینه‌های نیروی‌انسانی تعدیل شود. ما مدعی نیستیم که این بسته با یک بخشنامه قابل انجام است. ممکن است بعضی بندهای این بسته نیاز به اصلاح در قانون داشته باشد که ما پس از نهایی کردن، آن را به عنوان یک طرح به مجلس می‌بریم.

شرکت باید به تعهدات عمل کند
صنعت مس ایران پس از برطرف شدن تحریم‌ها توانست بار دیگر بازارهای خوبی به‌دست آورد اما امروز پیشنهاد مطرح شده از سوی اتاق بازرگانی ایران می‌تواند بار دیگر بازار صادراتی این صنعت را دستخوش تغییر کند. در این زمینه مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران به گفت: ما پیش‌تر درباره این موضوع اعلام کرده‌ایم که کنسانتره، ماده خام نبوده و ۹۰درصد ارزش افزوده صنعت مس را به همراه دارد، در نتیجه نمی‌توان آن را ماده خام دانست. احمد مرادعلیزاده، اظهار کرد: از سویی دیگر کنسانتره‌ای که درحال‌حاضر صادر می‌شود، مازاد بر نیاز داخل است. نیاز کشور با توجه به رونقی که ایجاد شده است حدود ۱۴۰تا ۱۵۰هزار تن کاتد که حدود ۶۰۰هزار تن کنسانتره مورد نیاز این کاغذ است.

باقی‌مانده آن که حدود ۱میلیون و ۱۰۰هزار تن است مازاد نیاز داخل کشور است. به گفته وی، با شروع به‌کار واحدهای ذوب، این میزان مازاد کنسانتره دیگر صادر نخواهد شد، در نتیجه صادرات کنسانتره مقطعی است و حداکثر تا ۲ سال آینده ادامه خواهد داشت. مرادعلیزاده بار دیگر بر این موضوع تاکید کرد که صادرات کنسانتره مس، مازاد بر مصرف داخلی بوده و تا زمانی ادامه خواهد داشت که کارخانه‌های ذوب به ظرفیت خود دست پیدا کنند. بدون شک با فعالیت واحدهای ذوب و اسید و برطرف شدن مشکلات آلایندگی با کمبود کنسانتره نیز مواجه خواهیم شد. وی در پاسخ به این پرسش که اجرایی شدن این تصمیم چه تاثیری بر بازارهای صادراتی مس ایران خواهد داشت، تصریح کرد: در زمینه فروش خارجی تعهداتی برای شرکت ایجاد شده است. درواقع ما بر مازاد کنسانتره و کاتد تولیدی بازاریابی کرده و توانسته‌ایم برای نخستین‌بار روی فروش کالا فاینانس بگیریم. در واقع مفهوم این کار آن است که کالا را پیش‌فروش کرده و در ازای آن پول دریافت کرده‌ایم. مرادعلیزاده افزود: موضوع دیگر، قیمت محصول است. محصول با قیمت روز پیش‌فروش شده است. در نتیجه باید در این زمینه تمامی دستگاه‌ها کمک کنند تا بتوانیم به تعهدات خود عمل کنیم. وی بیان کرد: شرکت مس در این زمینه در جلسات اتاق بازرگانی شرکت کرده و دلایل مخالفت خود با این پیشنهاد را مطرح کرده‌است.

 

منبع: معدن نیوز

https://parts-makers.com/wp-content/uploads/2017/03/mes44.jpghttps://parts-makers.com/wp-content/uploads/2017/03/mes44-150x150.jpgpartsadminصنعت و معدناخبار,خبرگزاری,خبرگزاری صنایع,خبرگزاری صنایع متالورژی۹۵/۱۲/۱۶ نخستین پیش فروش نقدی مس ایران به خارج چندی پیش جلسه‌ای برای بررسی بندهای این بسته با حضور تشکل‌های بخش خصوصی در محل اتاق بازرگانی ایران تشکیل شد،اما این جلسه دستاورد متفاوتی برای شرکت ملی صنایع مس ایران به همراه داشت. حمایت یکسان بند اول و دوم این بسته پیشنهادی از سوی...اخبار و مقالات صنایع قطعه سازی