اخبار صنعت و معدن به نقل از “خبرگزاری ایسنا” ، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: خراسان جنوبی دارای ذخایر معدنی و همچنین بیش از ۵۰۰ واحد صنعتی است که اشتغالزایی بسیاری در این زمینه ایجاد کرده است.

داوود شهرکی اظهار کرد: خراسان جنوبی باتوجه به ساختار زمین شناسی از ذخایر غنی معدنی با تنوع نزدیک به ۵۰ نوع ماده معدنی از مجموع ۶۵ نوع ماده معدنی شناخته شده کشور برخوردار است.

وی افزود: حوزه معدنی خراسان جنوبی بیش از ۳ میلیارد و ۷۰۰ میلیون تن ذخیره قطعی مواد معدنی و دارا بودن بیش از ۶۰۰ پروانه بهره برداری معدنی با سرمایه گذاری بیش از ۱۶ هزار میلیارد ریال اشتغال بالغ بر ۱۲هزار نفر در این حوزه را به خود اختصاص داده است که تعدادی از مواد معدنی از نظر نوع و میزان ذخیره در کشور منحصر به فرد هستند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی ادامه داد: لذا با انجام بیش از ۲۰۰ هزار کیلومتر خطی ژئوفیزیک هوایی و وجود نیروی متخصص بومی در رشته‌های زمین شناسی، معدن و عضویت بیش از هزار نفر از متخصصین معدنی باعث شده تا زمینه و فرصت‌های سرمایه گذاری در معدن و صنایع معدنی، اعم از اکتشاف، استخراج، فرآوری صنایع مرتبط و گردشگری معدن و همچنین استفاده از ظرفیت های علمی و تخصصی فراهم شود.

شهرکی با اشاره به ظرفیت‌های شاخص معدنی خراسان جنوبی، افزود: انواع خاک‌های صنعتی، بنتونیت و کائولن، ذغال سنگ از دو نوع حرارتی و کک شو، کانسنگ مس، انواع سنگ‌های تزئینی و نما اعم از سخت ونرم شامل گرانیت‌ها، مرمریت، تراورتن و مرمر، خاک و سنگ نسوز، فلورین، سیلیس، منیزیت، آهن، پتاس و کانسنگ طلا از جمله ظرفیت‌های معدنی استان است.

وی با اشاره به وضعیت حوزه صنعت خراسان جنوبی، تصریح کرد: گستره صنایع استان شامل؛ ۲۳ شهرک و ناحیه صنعتی با فعالیت بیش از ۵۰۰ واحد با سرمایه گذاری بالغ بر ۲۱ هزار میلیارد ریال و اشتغال زایی ۱۲ هزار نفر است که نقش بسیار مهمی در توسعه صنعتی و معدنی استان ایفا می‌کند.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی ادامه داد: عمده فعالیت‌های صنعتی استان خراسان جنوبی شامل؛ تولید انواع تایر، لوله‌های پلی اتیلن و پی وی سی، سیمان، کاشی، سرامیک، صنایع شوینده و پاک کننده، چینی بهداشتی، اکسید منیزیم، سولفات سدیم، شمس منیزیم، صنایع سنگ‌های تزئینی و انواع نخ پنبه‌ای، عایق‌های رطوبتی، خوراک دام و طیور، کنسانتره ذغال سنگ و تولید کک از زغال، صنایع شیر و لبنیات، کنسانتره زرشک و میوه‌ها، بسته بندی زرشک، زعفران، عناب و خشکبار است.

شهرکی بیان کرد: در کنار این صنایع، صنعت چاپ و بسته بندی استان به عنوان یکی از پنج استان دارنده این صنعت مادر پشتیبانی خوبی برای معرفی هر چه بهتر محصولات تولیدکنندگان است.

وی افزود: در راستای شناسایی ظرفیت‌های تولید در کشور، استان خراسان جنوبی با تولید سالانه بیش از ۲٫۴ میلیون تن کنسانتره ذغال سنک رتبه اول، تولید ۲۱ میلیون متر مربع کاشی و سرامیک رتبه دوم و همچنین تولید ۲۴ هزار تن انواع لاستیک خودرو رتبه چهارم در کشور را دارا است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی اظهار کرد: چندین فقره جواز تاسیس و توسعه واحدهای صنعتی بزرگ، توسط سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی صادر شده است.

شهرکی بیان کرد: طرح فولاد قاینات، طرح توسعه کارخانه کویر تایر، طرح توسعه کارخانه اکسید منیزیم سربیشه و طرح کنسانتره ذغالسنگ شرکت گسترش نوسازی و معادن خاورمیانه و طرح استخراج زغالسنگ پروده طبس، طرح کارخانجات نساجی ترنج نرگس طبس، طرح تولید چدن خاکستری و شمش فولاد شرکت چدن کویر خاوران و طرح استحصال طلای هیرد و شادان و طرح فروسیلیکو آلومینیوم، طرح تولید کاغذ از کربنات کلسیم، طرح بازسازی و نوسازی لوکوموتیو شرکت نیروی کشش ریلی پرس، طرح بازسازی و نوسازی واگن شرکت واگن یدک پیشگام و طرح ریسندگی شرکت ارگ هزاره سوم پارسیان مهم‌ترین پروژه‌های سرمایه گذاری در استان را تشکیل می‌دهند.

وی از پرداخت بیش از ۷۰۰ میلیارد تومان تسهیلات به واحدهای تولیدی خراسان جنوبی خبر داد و افزود: در راستای تثبیت اشتغال واحدهای صنعتی از ابتدای سال ۹۵ بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان تسهیلات سرمایه در گردش در قالب طرح رونق تولید و بیش از ۳۰۰ میلیارد تومان به صورت مستقیم توسط بانک‌های استان پرداخت شده است.

رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی بیان کرد: باتوجه به وظایف محوله به ستاد تسهیل و رفع موانع تولید از ابتدای سال ۹۵ تاکنون ۲۵۱ جلسه در قالب کارگروه‌های تخصصی تسهیل ذیل کارگروه استانی، ۱۷۳ جلسه در قالب کارگروه استانی تسهیل و ۳۵ جلسه در قالب کارگروه ملی و رفع موانع تولید تشکیل و ۲۲۳۰ پرونده در راستای رفع موانع و مشکلات واحدهای تولیدی مورد بررسی قرار گرفته است.

منبع

https://parts-makers.com/wp-content/uploads/2019/07/57307968.jpghttps://parts-makers.com/wp-content/uploads/2019/07/57307968-150x150.jpgنویسندهصنعت و معدناخبار,اخبار صنعت و معدن,صنعت و معدناخبار صنعت و معدن به نقل از 'خبرگزاری ایسنا' ، رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان جنوبی گفت: خراسان جنوبی دارای ذخایر معدنی و همچنین بیش از ۵۰۰ واحد صنعتی است که اشتغالزایی بسیاری در این زمینه ایجاد کرده است. داوود شهرکی اظهار کرد: خراسان جنوبی باتوجه به ساختار...اخبار و مقالات صنایع قطعه سازی
Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star